15 lutego 2017 roku zakończyliśmy obchody Roku Cichociemnych i uczciliśmy pamięć Żołnierzy Wyklętych w całkiem nietypowy sposób…
Od grudnia 2016 r. uczniowie I LO z inicjatywy Dyrekcji i szkolnego Klubu Historycznego im. AK, w ramach ogłoszenia roku 2016 przez Sejm RP – Rokiem Cichociemnych, mogli oglądać ciekawą wystawę – „Ostatni emisariusz – Tadeusz Chciuk-Celt. 1916-2001″. Wystawa przygotowana przez warszawskie Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego prezentowała barwny i bohaterski życiorys żołnierza Polskiego Państwa Podziemnego, legendarnego „białego kuriera”, cichociemnego, pracownika i wicedyrektora Radia Wolna Europa oraz ostatniego prezesa PSL na Uchodźstwie i była dostępna w naszej szkole do 15 lutego 2017 r. Na jej zakończenie został zorganizowany wykład oraz spotkanie z przedstawicielami Stowarzyszenia Historycznego „Pułk 37” z Kutna.
Wykład historyka p. Zbigniewa Zagajewskiego – naszego absolwenta, przybliżający historię cichociemnych i jednocześnie losy żołnierzy wyklętych – 1 marca obchodzimy Dzień Żołnierzy Wyklętych, spotkał się z ogromnym zainteresowaniem wśród uczestników spotkania – uczniów klasy 1a, 1d i grupy z 3d. Niezmiernie ciekawa forma – nie pozbawiona emocji, przedstawiona przez prelegenta, bogaty język, ogromna wiedza, interesujące analogie do wydarzeń z życia codziennego oraz elementy humoru spowodowały, że uczniowie w ogromnym skupieniu słuchali, a czasami żywo reagowali na przekazywane im treści.
Druga część spotkania poprowadzona została przez członków Stowarzyszenia Historycznego „Pułk 37”. Panowie w umundurowaniu spadochroniarzy z okresu II wojny światowej omówili tradycje wojskowe, formy szkolenia oraz pokazali uczniom elementy wyposażenia i uzbrojenia jakimi dysponowali cichociemni. Wrażenie na zebranych, szczególnie na chłopcach, którzy okazali się fanami fikcyjnej grupy cichociemnych o losach której opowiadał serial telewizyjny pt. „Czas honoru”, zrobiła przede wszystkim broń. Pojawiły się konkretne pytania, ciekawe komentarze oraz chęć bezpośredniego kontaktu z różnymi rodzajami broni krótkiej i maszynowej, z elementami oryginalnego uzbrojenia i wyposażenia, takimi jak hełmy, noże bojowe, części kombinezonów, pasy, ładownice, busole czy oryginalny mapnik wojskowy, zaś na zakończenie prezentacji nie mogło zabraknąć pamiątkowych zdjęć. To spotkanie było niezapomnianą lekcją historii, dzięki której uczniowie naszej szkoły poznali kolejną kartę z okresu II wojny światowej, kartę dziejów naszego narodu, ponieważ cytując słowa marszałka Józefa Piłsudskiego „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości”.