Niezwykła wycieczka do Auschwitz – Birkenau.

W poniedziałek 27 września uczniowie naszej szkoły (kl. 3ap, 3dp, 3cyb, 3cg) wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau. Młodzież w wielkim skupieniu i ciszy przekroczyła bramę z napisem Arbeit macht frei („praca czyni wolnym”) i rozpoczęła zwiedzanie jednego z największych miejsc zagłady II wojny światowej. Zwiedzając obóz koncentracyjny w Auschwitz – Birkenau, uczniowie I LO oddali hołd ofiarom ludobójstwa i Holocaustu. Ogrodzenia i druty kolczaste, tory i bocznice kolejowe, baraki i krematoria, a także przedmioty osobiste więźniów zrobiły ogromne wrażenie na licealistach oraz pobudziły do refleksji i przemyśleń nie tylko nad przeszłością, ale również nad teraźniejszością i przyszłością.

Tekst: J. Sałuda

Zdjęcia: V. Janicka