Młodzi fizycy z klasy 3ab na Politechnice Łódzkiej

Grupa uczniów rozszerzających fizykę z klas 3a i 3b uczestniczyła w dniu 21 października 2019 r. w zajęciach na Politechnice Łódzkiej. Pan dr inz. Rafal Ledzion, Zastępca Dyrektora Instytutu Fizyki Politechniki Łódzkiej przeprowadził dla nas wykład „Promieniowanie rentgenowskie. Odkrycie, własności i zastosowanie we współczesnym świecie”. Wykład był ilustrowany licznymi przykładami i ciekawostkami. Pan dr iż. Rafał Ledzion prezentował historię odkrycia i badań nad promieniowaniem rentgenowskim. Mieliśmy możliwość poznać własności i zastosowanie promieni rentgenowskich w diagnostyce medycznej i przemysłowej, niszczeniu nowotworów. Poznaliśmy zastosowanie promieni X  w rentgenografii strukturalnej, mammografii, tomografii, ochronie lotnisk, kontroli zanieczyszczeń żywności i wyrobów przemysłowych, a nawet w badaniu baterii litowo-jonowych i sterylizacji. Na zakończenie poznaliśmy specyfikę i atuty studiowania w nowoczesnych warunkach na Politechnice Łódzkiej.
Uczniom towarzyszyli nauczyciel fizyki Marek Rybicki i ks. Mateusz Podkowiński.

Tekst i fotografie Marek Rybicki