MATEMATYCZNY WIECZÓR FILMOWY

„Matematyka zawiera w sobie nie tylko prawdę, ale też najwyższe piękno” zdanie profesora Bertranda Russela stało się inspiracją do organizacji szkolnej serii spotkań mającej na celu popularyzację matematyki i pokazanie jak bardzo potrafi być ona ciekawa i fascynująca. 31 października młodzież z klas 1 ap i 1 cyber pod opieką nauczycielki Anny Kucharek  uczestniczyła w matematycznym wieczorze filmowym. Filmem który rozpoczął serię spotkań była projekcja „Człowiek, który poznał nieskończoność”. Opowiada on historię Ramanujana, indyjskiego matematyka- samouka, który dysponował umiejętnością dostrzegania twierdzęń w skomplikowanych wzorach matematycznych przed przeprowadzeniem formalnych dowodów. Film poruszył wiele problemów i postawił przed uczniami wiele pytań. Produkcja opowiadała o kulturowych uwarunkowaniach , które ograniczają nasze możliwości rozwoju i uświadomiła uczniom, że warto przekraczać ograniczające nas bariery.  Wszyscy obecni na wieczorze próbowali odpowiedzieć na pytania: „Czym jest matematyka?”’ „Na czym  polega praca matematyków?”, „Jakie znaczenie w tej pracy mają dowody?” . Młodzieży film bardzo się podobał, a w nawiązaniu do tematu przewodniego, czyli matematycznych dowodów każdy z uczniów dostał do rozwiązania serię zadań na dowodzenie, żeby sam mógł poczuć się jak Ramanujan. Uczniowie z niecierpliwości czekają na kolejne spotkanie z matematyką, bo jak mawiał Pitagoras „Liczby rządzą światem”.