Lekcja o patriotyzmie

22 lutego 2018 r. uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego oraz przedstawiciele Szkoły Podstawowej Nr 2 w Łowiczu uczestniczyli w lekcji o patriotyzmie. Wykład na temat patriotyzmu gospodarczego wygłosił dr hab. Eryk Łon, prof. nadzw. Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.W swojej wypowiedzi profesor poruszył wiele aspektów odnoszących się do patriotyzmu, m. in. naród, suwerenność i patriotyzm. Pojęcie patriotyzmu jest nierozerwalnie związane z poczuciem wspólnoty, wyznawanymi wartościami oraz językiem, który świadczy o naszej odrębności narodowej. Jego poprawność użycia i umiłowanie przyczyniają się do bycia prawdziwym obywatelem. Elementem spajającym naród jest również historia i religia oraz symbole narodowe, tj. barwy narodowe, godło, hymn. Wykładowca dodał, że prawdziwa miłość do ojczyzny zaczyna się od miłości do rodziny. Cennym elementem wykładu było odwołanie do „Dekalogu Polaka” Zofii Kossak Szczuckiej. Polak to osoba, która nie wstydzi się przyznawać do tego, że jest Polakiem, nie wątpi w Kraj i nie pozwala ubliżać Ojczyźnie.
Wykład na temat patriotyzmu gospodarczego był lekcją, która przypomniała nam kim naprawdę jesteśmy oraz jakie mamy zadania w stosunku do Ojczyzny. Zainteresowanych pogłębieniem tematu odsyłamy do książki Pana prof. pt. „Patriotyzm gospodarczy”, która została wydana w rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.