Kobiety w walce o niepodległość

9 marca 2018 roku uczniowie klas ID oraz IID wzięli udział w wykładzie  „Kobiety w walce o niepodległość.

Łódź i region łódzki”, który poprowadziła w sali barokowej łowickiego muzeum doktor nauk humanistycznych Sylwia Wielichowska. Wykład odbył się w ramach ogólnopolskich obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości.

Doktor Sylwia Wielichowska przybliżyła wszystkim zebranym wkład kobiet w walkę o niepodległość kraju zaczynając od czasów powstania styczniowego, kończąc na I wojnie światowej.

Szczególną uwagę poświęciła działalności kobiet na terenie regionu łódzkiego, które walczyły nie tylko zbrojnie, ale także były zaangażowane w szereg innych działalności, takich jak tajne nauczanie, manifestacje patriotyczne, pełnienie funkcji łączniczek czy adiutantek polskich dowódców.

Wśród przybliżonych sylwetek bohaterek narodowych znalazły się m.in. Maria Piotrowiczowa, Weronika Wojciechowska, Antonina Wilczyńska czy Maria Piłsudska.