Klasa 2a i 2b na zajęciach z Fizyki Komputerowej na PŁ

Współpraca  I LO w Łowiczu z Politechniką Łódzką przejawia się m. in. w  korzystaniu przez naszych uczniów z zajęć na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej. 9 października 2019 r. uczniowie z klas 2a i 2b rozszerzający fizykę i rozszerzający informatykę uczestniczyli w wykładzie Pana dr. inż. Andrzeja Brozi „Fizyka Komputerowa”.

Zajęcia były okazją do poznania wielu teorii i praw fizycznych, które następnie przedstawiano za pomocą wizualizacji komputerowych. Pan dr inż. Andrzej Brozi przedstawiał modele matematyczne wielu zjawisk fizycznych, następnie prezentował ich komputerową analizę, która wzbogacona kolejnymi elementami opisu, coraz bardziej dokładnymi prowadziła do poprawiania modelu matematycznego i coraz bardziej skomplikowanych opisów. Komputerowe opracowania dawały często dość niezwykłe wyniki, wręcz nieoczekiwane, ale potwierdzane później doświadczeniem. Dowiedzieliśmy się, że współcześnie zamiast bardzo kosztownych badań lepiej modelować zjawiska i projektować w oparciu o ich analizy komputerowe. Modelowanie zderzeń galaktyk, projektowanie trajektorii sond kosmicznych, prognozowanie pogody czy tworzenie gier komputerowych to też fizyka komputerowa. Mieliśmy okazję analizować dogłębnie rzut ukośny, którego podstawy poznaliśmy na lekcjach fizyki, ale tym razem z uwzględnieniem oporów powietrza i ruchu wirowego obiektu. Uczniom towarzyszyli p. Jolanta Rybicka – wychowawca klasy 2b i p. Marek Rybicki – nauczyciel fizyki. Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem młodzieży, liczymy, że będą kolejne.
Tekst Marek Rybicki, fotografie Jolanta Rybicka i Marek Rybicki.