FUMED w I LO

28 listopada 2019 roku, w pracowni biologicznej i chemicznej odbyły się 4 – godzinne zajęcia laboratoryjne, w których wzięli udział uczniowie klas 2 i 3 – rozszerzających biologię. Takie zajęcia wyjazdowe, realizowane są tylko dla wybranych 10 wiodących LO z województwa!
Warsztaty przygotowali i przeprowadzili pracownicy naukowi i studenci Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
1. blok zatytułowany: Zobacz, co płynie w Twoich żyłach! To temat zajęć dotyczący krwi obwodowej, w których uczniowie poznali, oglądali, gotowe, utrwalone preparaty z krwi obwodowej. Wykonywali rozmazy krwi! Poznali metody barwienia i morfologię krwi obwodowej w zarysie. 2. blok „Science is magic that works”. To temat warsztatów z zakresu biochemii oraz diagnostyki molekularnej, podczas których uczestnicy mogli wyizolować DNA z banana, dowiedzieć się jak wykonać sztuczną krew, oraz jak wykryć ślady krwi niewidoczne ludzkim okiem a także zmierzyć poziom cukru w swojej krwi.
Zajęcia były bardzo ciekawym doświadczeniem, zwłaszcza że nasi uczniowie mieli okazję porozmawiać ze studentami i pracownikami Uniwersytetu Medycznego, którzy opowiadali jak wyglądają studia, czy praca na UM, a także chętnie odpowiadali na wiele pytań.

Tekst: U. Tworek i M. Gorący 2a
Fot.: U. Tworek i N. Kubel