EKO-EXPO-CHEŁMON 2021

Dnia 27 października 2021 roku w Naszej szkole odbyło się EKO-EXPO-CHEŁMON 2021. Głównym celem tego wydarzenia było przybliżenie tematów związanych z ekologią, ale na tym kreatywność uczniów się nie skończyła. Miała miejsce wystawa roślin doniczkowych, eksponatów wykonanych w duchu idei ,,ZERO WASTE” oraz wystawa ,,Zdrowe nawyki żywieniowe”. W holu szkolnym na pierwszym piętrze zapewniono atrakcje kulinarne. Były nimi samodzielne wyciskane soki, fit ciasta oraz świeże owoce.

Uczniowie przygotowali przeróżne stanowiska, na których prezentowali wybrany przez siebie temat związany z biologią. Każdy z wystawców włożył wiele wysiłku w prace, aby jego stanowisko prezentowało się jak najlepiej. W sali biologicznej znajdowało się 13 stanowisk.

Grupa z klasy 3Ap (Marta Fijałkowska, Michalina Szczepanik, Aniela Florczak, Aleksandra Szadkowska, Angelika Guzek) przeprowadziła doświadczenie z wywarem z czerwonej kapusty, sprawdzając przy tym pH roztworów. Uczennice przybliżyły również wpływ pH gleby i nawozów na rozwój roślin w przyrodzie.

Kolejna grupa z klasy 3Ap (Łucja Morteczka, Marika Wróbel) przygotowała ekologiczne zdrowe przekąski. Użyto do nich składników z domowych ogródków i farm ekologicznych. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się mini tortille z ogórkiem, szynką, sałatą oraz serkiem. Były również naleśniki z dżemem morelowym i dżemem z czarnego bzu oraz chlebek bananowy.

Następna grupa z klasy 3Ap (Zofia Domańska, Julia Sałuda, Agnieszka Fabiszewska, Wiktoria Trupinda) przybliżyła nam temat biopaliw oraz śladu węglowego. Uczennice przygotowały film o paliwach, na stanowisku znajdował się również kalkulator śladu węglowego, makieta auta wykonana własnoręcznie oraz ulotki na przedstawiane tematy. Niespodzianką był słodki poczęstunek.

Uczennica z klasy 2A Daria Znajdek pokazała nam swoich wspaniałych towarzyszy, czyli patyczaki, wszystkie o imieniu Grześ. Są to patyczaki rogate, mogliśmy, oczywiście za zgodą właścicielki, potrzymać je na dłoni. Są proste w hodowli, należy jednak pamiętać o odpowiedniej temperaturze i wilgotności. Zobaczyliśmy również jajo patyczaka, które musi leżeć od 2 do 3 miesięcy zanim się wykluje.

Kolejne stanowisko przygotowane zostało przez M. Dąbrowską z klasy 1C. Głównym celem było zaciekawienie ludzi środowiskiem wodnym i uświadomienie różnych rodzajów zagrożeń dotyczących zwierząt wodnych (globalne ocieplenie, przełowy, plastik w wodach). Dodatkowo atrakcją były rysunki zwierząt wodnych wykonywanych na prośbę uczniów.

Przedstawiciele klasy 3Ap (Bartłomiej Krysiak, Tomasz Grabowicz) przygotowali prezentację ukazującą jesień pod mikroskopem.

Grupa z klasy 3Cp (Michalina Maciejak, Leon Tybuś, Laura Kruszczyńska, Antonina Baranowska) przygotowała stoisko z masą papierową. Pokazano, jak w ciekawy i kreatywny sposób zamienić ją w ozdoby świąteczne oraz papier do ponownego wykorzystania.

Uczennice z klasy 2C (Julia Frankowska, Martyna Perzyńska, Anna Jachimek)  przybliżyły działanie enzymów i emulgację tłuszczu w naszym organizmie. Pokazały jak zrobić zdrowego sprita, dla porównania wizualizując ilość cukru znajdującą się w popularnych gazowanych napojach.

Reprezentantki klasy 3Ap (Vanessa Janicka i Julia Nowak) przygotowały pokaz szydełkowania, wykorzystując zużyte plastikowe torby. Po około dwóch dniach szydełkowania gotową będziemy mieć pojemną torebkę, utworzoną ze starej folii.

Dwie grupy z klasy 2C (Nikola Duranowska, Natalia Boczek) oraz z klasy 3Ap (Oliwier Grzywacz, Antoni Guzek) przygotowały stanowiska, na których przedstawiły powód zmiany koloru liści. Mogliśmy zaobserwować barwniki główne znajdujące się w liściach (chlorofil, ksantofile oraz karotenoidy).

Grupa z klasy 3Ap (Magdalena Rykowska, Julianna Gudaj, Aleksandra Plichta, Aleksandra Dałek) przygotowała stanowisko związane ze złotą liczbą Phi. Dziewczyny przedstawiały jak ta liczba wygląda w przyrodzie, w obrazach, w galaktyce oraz u człowieka. Najlepszym przykładem jest człowiek witruwiański. Mogliśmy dowiedzieć się, czy my sami jesteśmy złotą proporcją.

Kolejne uczennice klasy 3Ap (Julia Gałaj i Wiktoria Dubielak) przygotowały wystawę o anatomii człowieka. Koleżanki zaprezentowały narządy wewnętrzne człowieka, mierzyły ciśnienie oraz sprawdzały wewnętrzne struktury organów za pomocą edukacyjnej koszulki virtuali-tec przez aplikację.

Podczas dzisiejszego wydarzenia wręczono nagrody laureatom Szkolnego Konkursu Wiedzy Ekologicznej. Test wiedzy ekologicznej odbył się dnia 18 października 2021. Udział w nim brali uczniowie klas pierwszych. Wyniki konkursu wyłoniły piątkę zwycięzców. Nagrodzeni zostali: Szymon Materek – 1a, Joanna Rutkowska – 1b, Szymon Zagajewski, Marta Fijołek, Bartosz Kwiatkowski – 1c. Pozostałym uczestnikom wręczono upominki.

Autorzy: Weronika Matyjas, Mateusz Motyl (tekst i zdjęcia)