Dnia 30.10.2019 r. uczniowie klasy 1dp z opiekunkami: panią Beatą Bończak i panią Agnieszką Jarką, wybrali się na spektakl operowy Stanisława Moniuszki „Halka” do Teatru Wielkiego w Łodzi. Przedsięwzięcie odbyło się w ramach szkolnego projektu „Chełmon w operze” i programu współpracy z Teatrem Wielkim w Łodzi „Bliżej Teatru Wielkiego”.
„Halka” to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych oper, a jej twórcę zwykło się nazywać Ojcem polskiej opery narodowej.
Opera Stanisława Moniuszki była swego rodzaju odpowiedzią na wydarzenia związane z historią powstania krakowskiego. Libretto opiera się na dramacie pochodzącej z Podhala Halki, która uwiedziona przez panicza Janusza zachodzi w ciążę. Halce wydaje się, że Janusz ją kocha, jednak ten planuje poślubić Zosię, pochodzącą, w przeciwieństwie do Halki, ze szlacheckiej rodziny. Obłudę i fałsz Janusza stara się pokazać Halce kochający się w niej Jontek. Dziewczyna daje wiarę jego słowom dopiero, gdy widzi młodą parę w kościele. Halka rozpacza nad losem swoim i swojego dziecka, rzuca się w nurt rzeki.
Muzyka w „Halce” jest wiernym towarzyszem rozwoju akcji: czujnie komentuje najdrobniejsze zmiany nastroju, konsekwentnie prowadzi i rozwija tok emocjonalnej treści utworu. Istotnym aspektem opery jest też jej narodowy charakter, uzyskany poprzez umiejscowienie akcji w środowisku polskim – bohaterowie reprezentują poszczególne warstwy społeczne ( https://www.historiaposzukaj.pl).
Spektakl oddziałuje na wyobraźnię widza teatralnym rozmachem i scenograficzną czystością. Szczególne wrażenie robią projekcje wideo.
W operze najmocniej oklaskiwano solistów ( szczególnie Dominika Sutowicza, śpiewającego partię Jontka).
„Halka” w reż. Jarosława Kiliana to ciekawa inscenizacja, dedykowana współczesnemu odbiorcy.
Tekst: Beata Bończak
Foto: Julia Rosłonek