„Człowiek człowiekowi bliźnim”

W ostatnim dniu przed wiosenną przerwą świąteczną społeczność naszej szkoły uczestniczyła w uroczystości szkolnej, której celem było wspomnienie Święta Chrztu Polski oraz refleksja nad zbliżającymi się Świętami Wielkiej Nocy. W natłoku szkolnych obowiązków, przedświątecznych zakupów oraz codziennym zabieganiu chcieliśmy zatrzymać się na chwilę, spojrzeć w przyszłość przez pryzmat przeszłości, pochylając się nad problemami współczesności. Nie da się bowiem zrozumieć teraźniejszości bez przeszłości. W przedstawieniu zatytułowanym „Człowiek człowiekowi bliźnim” chcieliśmy zwrócić uwagę na różne problemy i bolączki współczesnego człowieka: nienawiść, wrogość, obojętność, agresja, samotność, pogarda, obłuda, chciwość, niesprawiedliwość. Te wszystkie negatywne emocje budują między ludźmi mury i pogłębiają podziały, a przecież każdy człowiek potrzebuje zrozumienia, akceptacji i miłości, potrzebuje drugiego człowieka. Pragnie kochać i być kochanym. To od nas zależy, jak odnosimy się do innych. Te i inne refleksje młodzież przedstawiła za pomocą pantomimy, zaśpiewanych piosenek i tekstów przygotowanych przez p. M. Białas i p. M. Jagiełło. W przedstawieniu wystąpili ucz. kl. 2 c, b i e, 3 d i b oraz Chór Józefa.
Już za kilka dni rozpoczną się Święta Wielkanocne. Będziemy przeżywać najważniejsze i największe tajemnice chrześcijaństwa. To święta, które dają nadzieję na pokonanie trudności, cierpienia, chorób,
a wreszcie śmierci. Dają nadzieję na zmartwychwstanie!
„Człowiek człowiekowi bliźnim Z bliźnim się możesz zabliźnić” – pisał Edward Stachura, więc stawajmy się sobie bliżsi i bardziej dla siebie życzliwi na co dzień, dostrzegając bliźniego w drugim człowieku.