„Chłopi” jak malowani, czyli uczniowie I LO o swoich wrażeniach po obejrzeniu filmu.

W dniach 2 i 3 listopada uczniowie I LO mieli przyjemność zobaczyć barwną ekranizację powieści Władysława Reymonta pt. "Chłopi”, za którą pisarz w 1924 r. otrzymał Literacką Nagrodę Nobla.
Niektórzy uczniowie, w czasie seansu, zwracali uwagę na ogromną ilość barw i szczegółów. Autorzy jednak dokładnie przemyśleli ten zabieg. Film jest utrzymany w stylu impresjonistycznym, charakterystycznym dla epoki Młodej Polski, w której pisał polski Noblista. To dlatego odbiór dzieła może dla jednych być przytłaczającym, a z kolei dla innych – niezwykłym doświadczeniem artystycznym.
Dzieło ukazuje historię Jagny, która w wydaniu filmowym, jest ukazana jako ofiara patriarchalnej opresji, w której jako kobietę spotykają gorsze konsekwencje niż mężczyznę. Film, mimo że ukazuje historię XIX-wiecznej wsi, skłania do refleksji o świecie XXI-wieku. Czy losu Jagny, który porusza prawie każdego widza, nie powiela wiele kobiet do dziś?
Autor: M. Karda
A oto kilka opinii uczniów, którzy ten film widzieli:
„Poza samą akcją, bardzo ciekawe było przedstawienie tego filmu w technice animacji malarskiej.
Było to coś niezwykłego, co według mnie wyróżnia ten film. Polecam!”

Hania

„Film był drastyczny w pewnych momentach, lecz dzięki temu mogłam dowiedzieć się , jak toczyło się
życie w dawnych czasach.”

Zuzia

„Film bardzo ciekawy, a gra aktorska na wysokim poziomie, świetna obsada. Serdecznie polecam
każdemu.”

Oliwia

„Film w ciekawy sposób przedstawiał organizację wesela. Dzięki niemu mogliśmy lepiej poznać
kulturę dawnej polskiej wsi oraz stare zwyczaje.”

Alicja