Akcja „Zapal znicz pamięci”

Udział młodzieży Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w lekcji archiwalnej.

W dniu 07 listopada 2014 roku członkowie Klubu Historycznego wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez pracowników IPN w Łodzi.

Młodzież należąca  do Klubu Historycznego im. Armii Krajowej pod opieką pani  Joanny Skonecznej – Sałudy uczestniczyła w lekcji archiwalnej przeprowadzonej przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z zasadami działania archiwum, przechowywaniem i analizowaniem dokumentów pochodzących także z okresu II wojny światowej (m.in. akta łódzkiego Gestapo), a także sposobami ich zdobywania.  W  drugiej części spotkania uczniowie mieli możliwość interpretowania dokumentów pochodzących z archiwum Służb Bezpieczeństwa. Zapoznali się z zasadami postępowania funkcjonariuszy SB wobec działaczy opozycji w Polsce w latach 80-tych.

Lekcja w archiwum była dla młodzieży niezwykle atrakcyjną formą zdobywania wiedzy z najnowszej historii naszej ojczyzny.

klub 1 klub 2
klub 3 klub 4

Akcja „Zapal znicz pamięci”

Odpowiadając na akcję IPN Oddział w Łodzi „Zapal znicz pamięci” wzorem lat ubiegłych, Klub Historyczny AK działający przy naszej szkole postanowił upamiętnić Polaków, którzy stracili życie jesienią 1939 r. w Łowiczu.

Uczniowie z opiekunem – panią Joanną Skoneczną-Sałudą 26 października 2014 roku zapalili znicze pod dwoma miejscami pamięci: pomnikiem poświęconym 6 harcerzom zamordowanym przez Niemców we wrześniu 1939 r., tablicą pamiątkową upamiętniającą mieszkańców Łowicza, których zamordowano w czasie całej okupacji, w tym 13 rozstrzelanych we wrześniu 1939 r. na dziedzińcu Ratusza Miejskiego.

klub 5