Akcja specjalna #BohaterON w I Liceum Ogólnokształcącym w Łowiczu

We wtorek, 2 października, młodzież z klas I a oraz II d z nauczycielkami historii –Joanną Skoneczną – Sałudą i Wiolettą Pokorą wzięła udział w inicjatywie #BohaterON „Pokaż, że pamiętasz” mającej na celu upamiętnienie 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Nasi licealiści spacerując ulicami Łowicza,
podejmowali rozmowy z przechodniami na temat tego jakże ważnego wydarzenia w dziejach naszego państwa. Ponadto, odwiedzili kilka łowickich instytucji, między innymi: Starostwo Powiatowe, Urząd Miejski, Muzeum, Księgarnię Diecezjalną czy wreszcie budynek Parafii katedralnej, gdzie nawiązując dialog ze spotkanymi tam osobami kształtowali politykę pamięci i świadomości historycznej. Uczniowie wręczali
swoim rozmówcom pamiątkowe kartki i naklejki z kolażem okolicznościowym „Powstanie Warszawskie” autorstwa Łukasza Kulety „W wirażu kolażu”. Data, 2 października, nie była przypadkowa, wszak 80. lat temu upadł ów heroiczny zryw Powstańców Warszawskich. My, żyjący dziś w wolnej ojczyźnie winniśmy zachować pamięć o tym wydarzeniu i jego uczestnikach. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że była to bardzo atrakcyjna forma zajęć, można rzec żywa lekcja historii, pielęgnująca pamięć, ale i ucząca komunikacji międzyludzkiej.
Jesteśmy niezmiernie wdzięczni mieszkańcom Łowicza, przechodniom, osobom piastującym stanowiska publiczne w mieście za poświęcony nam czas oraz życzliwe przyjęcie naszej inicjatywy.
Podziękowania kierujemy również do pani Katarzyny Służewskiej, która z ramienia redakcji www.lowicz24.eu towarzyszyła nam w przedsięwzięciu.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Tekst: W.P.
Zdjęcia: Uczestnicy inicjatywy.