Paryska przygoda I LO

W dniach 9.09-13.09.2024 r. grupa uczniów I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu udała się na wycieczkę do stolicy Francji. To były bardzo intensywne dni, podczas których mieli oni okazję zobaczyć na żywo najsłynniejsze atrakcje Paryża. Uczniowie odbyli rejs statkiem po Sekwanie, wspięli się na ostatni taras widokowy na Wieży Eiffla (276 m!), odwiedzili będąca w trakcie odbudowy katedre Notre Dame oraz bazylikę Sacré-Cœur jak również podziwiali dzieła sztuki w muzeum Luwr ze słynnym obrazem Mona Lisa Leonarda da Vinci. Uczestnicy wyjazdu poczuli zapach wersalskiego życia, przespacerowali się ulicą o której śpiewał Joe Dassin -Champs-Elysées, poznali historię Łuku Triumfalnego na jej krańcu. Wśród zwiedzanych miejsc znalazłyby się również: Teatr Moulin Rouge, Centrum Pulompidou, Sorbonęa, siedziba francuskiego parlamentu oraz cmentarz Pere Lachaise  na którym pochowany jest m.in. Frederyk Chopin. Poza tym  odwiedzili muzeum perfum, gdzie poznali techniki ich powstania  i  dowiedzieli się jak wiele ton płatków kwiatów jest potrzebne, by uzyskać zaledwie kilka mililitrów esencji. W międzyczasie zajadali się makaronikami, bagietkami i chrupiacymi croissantami. Oczywiście, to nie jedyne miejsca, które zwiedzili, ale trudno wymienić wszystkie atrakcje, które czekały na grupę uczniów i opiekunów.