Dnia 18 września 2017r. uczniowie klas drugich i trzecich rozszerzający geografię wybrali się na wycieczkę do kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w Bełchatowie zorganizowaną przez nauczycielkę geografii panią mgr Agnieszkę Piorun.
Kopalnia powstała na miejscu dawnego ciepłego morza, w rowie tektonicznym Kleszczowa. Jest to największa kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego w Europie. Tę ogromną dziurę w ziemi widać zarówno ze statku kosmicznego jak i z okien samolotu pasażerskiego. Powierzchnia aktualnie eksploatowanej odkrywki Bełchatów wynosi około 3200 ha. 99,9% wydobywanego surowca zużywane jest w elektrowni PGE Bełchatów, która pokrywa 20% zapotrzebowania na energię elektryczną całego kraju. Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się, że kopalnia zajmuje czołowe miejsce w Europie, jeśli chodzi o nowoczesny sprzęt i stosowane technologie. W zakładzie stosowany jest system KTZ (Koparka-Taśmociąg-Zwałowarka). A system pracy jest czterozmianowy. Węgiel brunatny nie jest odnawialnym źródłem energii, zatem eksploatacja tego surowca w polu Bełchatów przewidziana jest do 2018 roku, zaś w polu Szczerców do 2038 roku. Na miejscu wydobycia, po zakończeniu odkrywki w roku 2070 ma powstać najgłębszy sztuczny zbiornik wodny w Polsce mierzący około 150 m głębokości. Elementem wzbudzającym najwięcej emocji wśród uczestników był zjazd busem pracowniczym na teren wyrobiska kopalnianego. Na dnie odkrywki oglądaliśmy imponujących rozmiarów koparki i zwałowarki ważące po 6 tysięcy ton oraz dziesiątki kilometrów taśmociągów, którymi transportowany jest zarówno węgiel jak i skały budujące warstwy nadkładu: piaski, iły, gliny, żwiry.
Ostatnim punktem wycieczki była góra Kamieńsk. Jest to najwyższe wzniesienie w centrum kraju, które zostało usypane z warstw nadkładu pochodzących z kopalni. Hałda jest wzorowym przykładem rekultywacji terenu poprzemysłowego. Zorganizowano tam wyciąg narciarski, tor saneczkowy, wypożyczalnie sprzętu, restaurację, kawiarnię, pokoje hotelowe. Na jej szczycie znajduje się farma wiatrowa licząca 15 wiatraków.
Uczniowie pełni wrażeń powrócili do domów w godzinach popołudniowych. A do pracowni geograficznej przywieźli bryłę węgla brunatnego i turkusowy ił ceramiczny z warstw nadkładu. Wszystkim polecamy obejrzenie kopalni!