80. Rocznica Powstania Armii Krajowej.

We wtorek 1 marca w naszym liceum, z inicjatywy Szkolnego Klubu Historycznego im. AK, odbył się Konkurs Historyczno – Czytelniczy „80. rocznica powstania Armii Krajowej”.

Data nie była przypadkowa, ponieważ po raz kolejny uczniowie I LO w ten sposób zangażowali się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz uczcili 80 – tą rocznicę powstania Armii Krajowej. Uczestnicy konkursu zmierzyli się z 32 pytaniami dotyczącymi powstania i działania Polskiego Państwa Podziemnego, podziemnego wojska podległego Rządowi RP na obczyźnie oraz funkcjonowania podziemia niepodległościowego po II wojnie światowego, nieuznającego władzy komunistów.

Wszyscy uczniowie wykazali się naprawdę dużą wiedzą m.in. na temat Delegatury Rządu na Kraj, akcji przeprowadzanych przez żołnierzy AK przeciw okupantowi niemieckiemu, akcji „Burza”, Powstania Warszawskiego czy walce Żołnierzy Niezłomnych prowadzonej ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce aż do 1963 r.

Laureatami konkursu zostali  – Jan Anyszewski z kl. 2d oraz Marcin Kosiorek z klasy 3ag.

Zwycięzcom gratulujemy, a  wszystkim uczestnikom dziękujemy.