Wycieczka do Palmiarni

Dnia 16 września 2010 roku klasa II c odbyła programową wycieczkę do palmiarni w Poznaniu. Uczniowie klasy o nachyleniu biologiczno-chemicznym pod opieką pani profesor Urszuli Tworek dokonali:

• przeglądu roślin krajowych i aklimatyzowanych,
  • obserwacji przystosowań roślin do różnych warunków życia,
  • zapoznania z roślinami użytkowymi oraz ich znaczeniem gospodarczym,
  • obserwacji niektórych gatunków ryb, ptaków oraz płazów.

Cała wycieczka wraz z przewodnikiem poruszała się w obrębie dziewięciu pawilonów tematycznych prezentujących kolejno:

• roślinność subtropikalną,
  • roślinność klimatu umiarkowanego,
  • akwaria,
  • sukulenty Afryki,
  • roślinność tropikalną,
  • rośliny wodne,
  • podszycie lasu tropikalnego,
  • kserofity starego i nowego świata oraz sawannę.

Zaprezentowane bogactwo zbiorów poznańskiej palmiarni wywarło na uczniach bardzo duże wrażenie. Dodatkowo, obszerne i profesjonalne komentarze pani przewodnik pozwoliły im znacznie poszerzyć wiedzę książkową nabytą w szkole. Każdej osobie, która palmiarni w Poznaniu jeszcze nie odwiedziła, klasa serdecznie poleca taką formę spędzenia czasu. Obejście wszystkich zbiorów nie zabiera wiele czasu, a naprawdę warto zobaczyć na własne oczy, ile różnorodnych gatunków roślin występuje na świecie. Nie każdy ma bowiem okazję zobaczyć je na co dzień na własne oczy.