Wyjazd Klubu Historycznego im. Armii Krajowej

Członkowie Klubu Historycznego im. Armii Krajowej odwiedzili Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy Nad Bzurą.

Uczniowie klas I, II i III należący do Klubu Historycznego działającego przy naszej szkole w dniu 23 października 2014 r. pod opieką nauczyciela Pawła Salamondry wzięli udział w lekcji historii dotyczącej losów Ziemi Mazowieckiej w czasie I i II wojny światowej. Niewiele osób wie, że w czasie I wojny światowej największą bitwę na froncie wschodnim stoczono właśnie w naszym regionie. Historycy nazywają ją „Bitwą pod Łodzią”. To w trakcie tej bitwy żołnierze niemieccy użyli broni gazowej pod Bolimowem. W muzeum uczniowie obejrzeli pamiątki po żołnierzach biorących udział w tej bitwie zarówno po stronie rosyjskiej jak i niemieckiej.

klub 1 klub 2
klub 3 klub 4

W dalszej części uczniowie zwiedzili wystawę ,,Gdy bój nad Bzurą wrzał…” i ,,Drogi do zwycięstwa 1945”. W Sochaczewskim muzeum można zobaczyć oporządzenie mundurowe, broń strzelecką ( w tym polski karabin przeciwpancerny Ur), broń przeciwpancerną oraz osobiste pamiątki po bohaterskich żołnierzach (medale, odznaczenia, dokumenty i zdjęcia).

klub 5 klub 6
klub 7 klub 8
klub 9 klub 10

Na wystawie plenerowej zobaczyli: ponton mostowy (w Polsce zachowały się tylko 2 egzemplarze w tym jeden w Sochaczewie), lufę armaty polowej kal. 75 mm wz. 1897, armatę przeciwlotniczą 85 mm, wz 1939, samolot myśliwski MiG-21 i czołg T- 34.

klub 11 klub 12