Uroczyste przekazanie Sztandaru Armii Krajowej pod opiekę Klubu Historycznego działającego w naszej szkole.

15 kwietnia 2014 odbyła się w naszej szkole uroczystość przekazania sztandaru.
Uroczystość przekazania pod opiekę Klubu Historycznego im. Armii Krajowej, działającego przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Józefa Chełmońskiego – sztandaru Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Obwód Łowicz rozpoczęła się od powitania gości przez Panią Dyrektor. W imieniu członków związku głos zabrał prezes ŚZŻAK Obwód Łowicz pan Tadeusz Modrak, który przybliżył uczniom historię powstania Armii Krajowej podczas II wojny światowej oraz losy żołnierzy AK po wojnie na terenie Łowicza i okolic.

AK 1 AK 2

Podczas przekazania sztandaru pan Modrak odczytał przysięgę żołnierzy AK, a następnie podziękował pani Dyrektor Szkoły Elżbiecie Skonecznej, uczniom za przejęcie tej „pałeczki w maratonie historii” i kontynuowanie rozpowszechniania wiedzy wśród przedstawicieli młodego pokolenia.

AK 3 AK 4

Burmistrz Miasta pan Krzysztof Jan Kaliński w pięknych słowach zwrócił uwagę na ogromny zaszczyt jaki przypadł w udziale młodzieży, która ma możliwość trzymania w swoich dłoniach drzewca, którego dotykali ludzie walczący o wolność i suwerenność ojczyzny. Podniosłą uroczystość zakończyło wystąpienie uczniów, którzy pod kierunkiem pani Dominiki Kowalczyk i pani Joanny Skonecznej – Sałudy przygotowali przedstawienie pt. „Do niepodległej szli…”.

AK 5 AK 6
AK 7 AK 8
AK 9 AK 10

Ta piękna lekcja historii, lekcja patriotyzmu na długo pozostanie w pamięci zarówno młodzieży naszej szkoły jak i zaproszonych gości.