Uroczyste obchody Dnia Sybiraka

24 września 2015 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie poświęcone obchodom Dnia Sybiraka.Ta uroczystość to nie tylko czas poświęcony na przypomnienie tragicznego rozdziału w historii Polski, to także czas, który ma skłonić młodzież do zastanowienia się nad wartością, jakie jest życie w wolnej i niepodległej Polsce.

Tradycyjnie w spotkaniu uczestniczyli zaproszeni łowiccy Sybiracy i kombatanci, przedstawiciele władz miejskich i powiatowych oraz gość szczególny pan rotmistrz Bohdan Bełtowski.

Uczniowie klas pierwszych mogli wysłuchać krótkich historii Sybiraków przedstawionych przez pana Burmistrza Krzysztofa Jana Kalińskiego, obejrzeć interesujące wystąpienie kolegów i koleżanek z klasy 2b oraz uczestniczyć w symbolicznym odsłonięciu przez pana rotmistrza Bohdana Bełtowskiego gabloty z odznaczeniami i medalami. Pan rotmistrz – członek Szarych Szeregów, uczestnik Powstania Warszawskiego i absolwent naszego Liceum matura 1951 r. – weteran walk o niepodległość Rzeczpospolitej obdarzył nas zaufaniem i przekazał te szczególne pamiątki.

„Młodzieży potrzebne są autorytety, wzory do naśladowania. Polacy czasów wojny są symbolem zwycięstwa nad złem i totalitaryzmem. Nie można pozwolić, aby młode pokolenie Polaków o tym wszystkim zapomniało. Jeżeli dziś sami nie będziemy walczyć o prawdę, o nas i uznanie dla naszych autorytetów to, kim będziemy jutro?” – powiedziała na zakończenie prowadząca całe spotkanie przedstawicielka Klubu Historycznego im. AK działającego w I LO, uczennica klasy 3d Aleksandra Borcuch

Dzień później uczniowie klasy 2d oraz przedstawiciele Klubu Historycznego byli uczestnikami interesującej lekcji historii, w której przewodnikiem po kartach przeszłości był pan rotmistrz. Młodzież mogła poznać kilka ciekawych momentów z życia pana Bełtowskiego, wysłuchać osobistych przemyśleń na temat czasów przeszłych i współczesnych, zadać pytania oraz znaleźć chwilę na pewne refleksje, przemyślenia – jak godnie i uczciwie żyć i służyć ojczyźnie.

Odpowiedzialne za przygotowanie uroczystości były pani Agnieszka Jarka nauczycielka języka polskiego, pani Monika Kleczyńska wychowawczyni klasy 2b, pani Aleksandra Wojciechowska – Gasik nadzorująca pracę chóru szkolnego oraz członkowie Klubu Historycznego im. AK pod opieką pani Joanny Skonecznej – Sałudy.