Spotkanie poświęcone Żołnierzom Wyklętym

26 marca 2015 przedstawiciele Klubu Historycznego im. Armii Krajowej uczestniczyli w arcyciekawym spotkaniu …

Część artystyczną uroczystości, zorganizowaną przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół przy ul. Grunwaldzkiej 9 w Łowiczu, uświetnili swoją obecnością: przedstawiciel IPN-u oddział Łódź, a także lokalny historyk p. Zbigniew Zagajewski oraz p. Tadeusz „Tadek” Polkowski – raper, przedstawiciel m.in. patriotycznego hip-hopu.

Zebrana młodzież mogła wysłuchać interesującego wykładu pracownika IPN-u dotyczącego badań szczątków ofiar systemu komunistycznego, prowadzonych w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach. Mogła także zapoznać się z podstawowym uzbrojeniem i umundurowaniem żołnierzy AK walczących z  reżimem  komunistycznym  w latach 1945-63 na terenie  naszego kraju, które zaprezentował w ciekawy i przystępny sposób p. Zbigniew Zagajewski. Niewątpliwie ogromne zainteresowanie wśród zebranych gości wzbudził występ p. Tadeusza Polkowskiego „Tadka”, który  w bardzo specyficzny i oryginalny sposób wspominał niezłomnych oraz zapomnianych przez lata komunizmu bohaterów, ludzi odważnych, szlachetnych, kochających swoją ojczyznę i będących dziś dla nas wzorem do naśladowania. „Tadek” wykonał kilka utworów  hip -hopowych, pochodzących m.in. z albumu zatytułowanego „Niewygodna prawda” (z 2011 r.), upamiętniających Żołnierzy Wyklętych, poświęconych zbrojnemu podziemiu antykomunistycznemu działającemu po zakończeniu II wojnie światowej na ziemiach polskich.

Ta niecodzienna lekcja historii pozwoliła przypomnieć młodzieży o bardzo ważnych wartościach takich jak patriotyzm, honor i ojczyzna. Dała także świadectwo niezłomnej woli ludzi takich jak: Rotmistrz Witold Pilecki „Witold”, Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, Jan Rodowicz „Anoda”, Danuta Siedzikówna „Inka” czy Józef Franczak „Lalek” i wielu innych. Wyklętych, zamordowanych i pochowanych w anonimowych miejscach, miejscach, które dzięki wysiłkom wolontariuszy i pracowników IPN-u, udało się zidentyfikować i przywrócić walczącym ich dobre imię, a szczątki przekazać rodzinom. Ta lekcja to także jeden z wielu sposobów zwrócenia uwagi na potrzebę wychowania młodego pokolenia w szacunku do historii swojego narodu, nie brak nam godnych wzorów i autorytetów. Warto ponosić wysiłek, żeby czcić pamięć takich ludzi, którzy walczyli o kraj swoich przodków.

Młodzieżą naszej szkoły opiekowała się pani Joanna Skoneczna-Sałuda.