Peregrynacja Symboli Światowych Dni Młodzieży

02 października 2015 roku odbył się ostatni dzień Pielgrzymki Symboli Światowych Dni Młodzieży w Diecezji Łowickiej.

Krzyż oraz ikona Matki Bożej były już na każdym kontynencie, a od kwietnia ubiegłego roku pielgrzymują po Polsce. Peregrynacja – pielgrzymka jest jednym z elementów duchowego przygotowania przed spotkaniem młodzieży z całego świata z papieżem Franciszkiem w Krakowie w 2016 roku. Zaczęło się od odwiedzin w Zespole Szkół nr 3 na Korabce, później młodzi w procesji przeszła do pobliskiej parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Kolejnym punktem wędrówki były Szkoła Pijarska w Łowiczu oraz Stary Rynek, gdzie tłumnie zgromadziła się młodzież ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Około 50 osób z „Chełmona” wzięło udział w uroczystościach. Uczniowie naszej szkoły bardzo czynnie włączyli się w obchody tego święta. Jedni przebrani w stroje łowickie nieśli Symbole ŚDM, inni pięknie śpiewali w chórze, a jeszcze inna uczennica mówiła swoje doświadczenie z przeżywania Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janerio, które miały miejsce w 2013r. Spotkanie przepełnione było radością. W trakcie uroczystości, każdy mógł dotknąć Krzyża i ucałować ikonę Matki Bożej. Na zakończenie zagrali, zaśpiewali i zatańczyli „Blichowiacy” – w ich skład wchodzą także uczniowie i uczennice naszej szkoły. Jesteśmy zadowoleni, że „chełmońska młodzież” tak aktywnie zaangażowała się w obchody i godnie reprezentowała dobre imię szkoły.
Agata Bąba

O godzinie 19 w Katedrze na Starym Rynku chętni, którzy chcieli być przy symbolach ŚDM, mogli uczestniczyć we Mszy Świętej. Najpierw młodzież wniosła krzyż i ikonę do Bazylik (młodzież z I LO) , a pod koniec krzyż był niesiony na rękach wszystkich obecnych, którzy mogli go dotknąć. Po mszy zebrani poszli w procesji do klasztoru Sióstr Bernardynek niosąc symbole ŚDM. Tam, chyba po raz pierwszy i ostatni w historii klasztoru, wszyscy zebrani zaczęli tańczyć i śpiewać. Trudno jest opisać radość jaka wypełniła to miejsce. Wspaniałe pieśni i poczucie wspólnoty dawały możliwość niesamowitego przeżycia religijnego, które w połączeniu z późniejszym czuwaniem umożliwiło zebranym prawdziwą i głęboką refleksję nad swoją wiarą.
Kl. III A