Pan Zbigniew Masternak i … klasa 2d

Ponad rok temu polski prozaik, autor scenariuszy filmowych i dramaturg promował swoją nową książkę w naszym mieście…

Dnia 28.03.2012r. klasa 2d wraz z polonistką P. Heleną Pietrucha miała okazję uczestniczyć w spotkaniu z P. Zbigniewem Masternakiem, promującym swoją książkę pt. „Księstwo”, jak i zrealizowany na jej podstawie film w reżyserii Andrzeja Barańskiego. Prezentacja po pewnym czasie przerodziła się w interesującą dyskusję, dzięki której poznaliśmy losy głównego bohatera powieści utożsamionego z samym autorem. Dodatkowo przedpremierowo obejrzeliśmy fragmenty filmu, co jeszcze bardziej rozbudziło naszą ciekawość. Duża część klasy wykazała inicjatywę i przeczytała książkę, jednak nie zaspokoiło to naszych oczekiwań, więc sięgnęliśmy po film. Pragnąc dalszej przygody z pisarstwem P. Zbigniewa Masternaka, napisaliśmy do niego e-mail, w którym wyraziliśmy nasze opinie i zadaliśmy pytania. Niebawem dostaliśmy odpowiedź m.in. z informacją o tym, nad czym P. Zbigniew Masternak obecnie pracuje.

Oto treść ostatniego e-maila: „Dziękuję za zainteresowanie moją twórczością. Wykazaliście się dużą spostrzegawczością. Co do odwagi w ukazywaniu siebie i swojej wsi – nie jest to łatwe, bo pisanie prawdy często drażni. Ale siebie znam najlepiej, może dlatego jakoś mi się to udaje? Kompozycja książki jest otwarta – to scenarzysta, czyli A. Barański uśmiercił głównego bohatera, też wolałbym bardziej optymistyczne zakończenie. Mam nadzieję, że uda nam się jeszcze kiedyś spotkać. Przepraszam, że odpowiadam z opóźnieniem, ale jestem pochłonięty pracą nad najnowszym projektem, jakim jest scenariusz filmu o Polakach we Francji, dla Krzysztofa Zanussiego. Jak będzie gotowy, odezwę się, zaproszę na premierę.

Będąc pod wrażeniem twórczości Pisarza, zdecydowaliśmy się przeczytać kolejną książkę pt. „Jezus na prezydenta!”. W przyszłości liczymy na ponowne spotkanie i ciekawą rozmowę z Autorem.

zdjecie 2 zdjecie 3