Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych

Aby oddać hołd żołnierzom wyklętym i pogłębić wiedzę dotyczącą historii Bohaterów Narodowych młodzież naszej szkoły uczestniczyła w różnych inicjatywach…

1 marca – w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych młodzież naszej szkoły oddała hołd bohaterom polskiego, powojennego podziemia niepodległościowego zapalając znicz pamięci przy Pomniku „Synom Ziemi Łowickiej”. Minutą ciszy i zadumy uczniowie kl. 2d uczcili tych, o których do niedawana … „ponieważ żyli prawem wilka, historia [..] głucho milczała…”.

Członkowie Klubu Historycznego im. Armii Krajowej przygotowali gazetkę tematyczną. Na lekcjach historii i godzinach z wychowawcą młodzież mogła obejrzeć filmy, które pokazały tragiczną historię osób próbujących odnaleźć się w powojennej rzeczywistość. W klasach pierwszych film pt. „Inka 1946” – historia młodziutkiej sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady AK Danuty Siedzikówny ps. „Inka”, w klasach drugich film pt. „Pseudonim Anoda” – historia aresztowania i śmierci por. Jana Rodowicza pseudonim „Anoda”, żołnierza batalionu „Zośka”, a w klasach trzecich film pt. „Tajny współpracownik” – historia współpracy nastolatka, następnie dorosłego mężczyzny Czesława Białowąsa ps. „Małachowski”, „Michał” z bezpieką.

Te przedsięwzięcia mają jeden główny cel – pogłębić wiedzę dotyczącą historii Bohaterów Narodowych „Żołnierzy Wyklętych”, walczących o wolność Ojczyzny oraz kształtować postawę patriotyczną młodego pokolenia.

Uczniowie naszej szkoły: Klaudia Milczarek kl. 3e, Sebastian Kowalski kl. 2a oraz Piotr Bury kl. 2b przystąpili również do II etapu (regionalnego) konkursu wiedzy „Żołnierze Wyklęci – obudźcie Polskę”, otrzymali pamiątkowe dyplomy i miniaturki ryngrafu należącego do por. Franciszka Majewskiego ps. Słony, żołnierza AK, który zginął w 1948 r. Ryngraf to ozdobny medalion zawierający motywy religijne i patriotyczne.