Obchody 76 rocznicy walk nad Bzurą

We wtorek, 08 września 2015 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Lekcji Historii w Walewicach.

Członkowie Klubu Historycznego i zainteresowani uczniowie uczestniczyli w specyficznej lekcji historii, upamiętniającej bohaterstwo polskich żołnierzy, prowadzonej przez pana Krzysztofa Jana Kalińskiego. Tematem spotkania był przebieg walk nad Bzurą, wzbogacony ciekawymi anegdotami i osobistymi refleksjami  pana Burmistrza. Pan Kaliński szczególną uwagę zwrócił na postaci dowódców polskich biorących udział w bitwie nad Bzurą: rotmistrza Michała Gutowskiego, gen. Mikołaja Bołtucia,  gen. Franciszka Włada oraz gen. Tadeusza Kutrzebę. Po lekcji pełnej faktów uczniowie skorzystali z możliwości i zwiedzili stadninę koni rasy małopolskiej i pałac w Walewicach. Niemałe zainteresowanie wzbudziły zarówno piękne zwierzęta jak i salony, korytarze, piwnice, po których spacerowała sławna lokatorka – Maria Walewska. Pani Agnieszka Antczak przybliżyła zwiedzającym przede wszystkim historię poszczególnych właścicieli pałacu, m.in. ostatnich – państwa Grabińskich , do których pałac należał do 1945 r.

Interesującym uzupełnieniem dla zwiedzających pałac i uczestniczących w oryginalnej lekcji historii była możliwość zobaczenia pięknych, klimatycznych obrazów – m.in.  alegorii nawiązujących do historii Polski, malarki Beaty Szwed.

Opiekunem młodzieży była pani Joanna Skoneczna-Sałuda.