Nasi uczniowie na debacie o depresji

7 kwietnia 2017 r. obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia.

Z tej okazji uczennice naszej szkoły:  Marianna Zygmunt, Paulina Sieczkowska, Natalia Słodyczak, Kamila Charążka pod opieką pedagoga Magdaleny Kumosińskiej,  wzięły udział w debacie na temat „Depresja – porozmawiajmy o niej”. Organizatorami  spotkania byli Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 i Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Łowiczu. W debacie uczestniczyli specjaliści, wśród nich psycholodzy, terapeuci, lekarze, dietetyk, przedstawiciele służb mundurowych oraz młodzież z łowickich szkół ponadgimnazjalnych.

Jak wynika z danych WHO w ostatnim ćwierćwieczu liczba osób cierpiących na depresję i zaburzenia lękowe wzrosła niemal o 50%. Depresja dotyka osoby w różnym wieku i z różnych środowisk. Młodzież w okresie dorastania znajduje się w grupie szczególnego ryzyka na zachorowania. Dlatego też temat debaty spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony zaproszonych uczniów.

Uczestnicy debaty chcieli wiedzieć jak odróżnić stan chorobowy od złego samopoczucia, kiedy należy zgłosić się do lekarza, jak przebiega leczenie depresji, jak można pomóc osobie chorej i  jak z nią rozmawiać? Terapeuci opowiedzieli o pracy mózgu osoby chorej, o błędach w myśleniu i postrzegania świata. Pani dietetyk wyjaśniła, jak duży wpływ na nasz nastrój i ewentualne zachorowanie na depresję ma to, co jemy.

To była bardzo pouczająca lekcja.