„…Musimy wiedzieć, musimy mówić, musimy pamiętać…”

W dniu 25 września odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Sybiraka.

Jest to dzień, który obchodzimy w naszej szkole od kilkunastu lat. Do udziału w tym wydarzeniu zaprosiliśmy repatriantów z Kazachstanu oraz rodziny tych, którzy przeżyli wygnanie z kraju.

Łowickim Sybirakiem, który zagościł w murach naszej szkoły był p. Henryk Kochanek. Jako dziecko został skazany na opuszczenie ojczyzny. Obecna była również żona zmarłego p. Stanisława Telemana, prezesa Szarych Szeregów w Łowiczu – p. Lidia Teleman oraz p. Zbigniew Kostrzewa, syn zamordowanego w Charkowie polskiego oficera.

Gościliśmy również wicestarostę- p. Andrzeja Boguckiego, przewodniczącego Rady Powiatu- p. Krzysztofa Górskiego, ks. proboszcza Władysława Moczarskiego oraz uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Łowiczu. Ten dzień ważny był  także dla Burmistrza Miasta Łowicza –  p. Krzysztofa Jana Kalińskiego, który jako nauczyciel historii I LO był pomysłodawcą zorganizowania tych uroczystości.

Po przywitaniu gości przez p. Dyrektor, głos zabrał p. Burmistrz, który przybliżył historię rodzin zgromadzonych osób.

W atmosferę tamtych tragicznych wydarzeń wprowadził zebranych film, któremu przewodziło motto „Sybiracy są niezwyciężeni” oraz wystąpienie młodzieży naszej szkoły. Teksty prezentowane przez uczniów ukazywały przebieg aresztowań, ciężką podróż w bydlęcych wagonach i pobyt na zesłaniu. „Zabrali Was z domu w nieznane strony, gdzie śniegi sypią i ciężkie mrozy”, „Przyszli w noc śnieżną i mroźną, słowa nie dali nikomu(…) Płacz dzieci i matek się rozległ, wtłoczyli w bydlęce wagony- dzień sądny nastał”- recytowali Julia i Jędrzej.

Zgromadzona młodzież klas pierwszych i drugich oraz zaproszeni goście ze wzruszeniem wysłuchali cytowanych przez Szymona wspomnień łowickiego Sybiraka p. Jerzego Jurewicza. Chór szkolny i soliści wzbogacili akademię pięknymi utworami. Szczególne emocje wzbudziło wykonanie utworu „List do matki”. Występ Marii został nagrodzony gromkimi brawami. Nie mogło zabraknąć również „Marsza Sybiraków”, który jest hymnem Związku Sybiraków Polskich (słowa Marian Jonkajtys, muzyka Czesław Majewski).

Miłym akcentem było wręczenie gościom biorącym udział w uroczystości srebrnych sów – symbolu naszej szkoły. Złotą sowę otrzymał pomysłodawca spotkań z Sybirakami – p. Burmistrz Krzysztof Jan Kaliński.

Na zakończenie akademii głos zabrali zaproszeni goście. Pan Krzysztof Górski podziękował młodzieży za tą niezwykłą podróż w przeszłość, podróż, która była ważną lekcją historii i powinna na zawsze zostać w naszej pamięci. Pan Zbigniew Kostrzewa lekarz i poeta zarecytował fragment własnego wiersza i przekazał swoją publikację „Moje Katynie” z dedykacją do biblioteki szkolnej. Książka zawiera trzy sztuki teatralne związane z sowieckim mordem z 1940 roku na polskich oficerach Wojska Polskiego i Policji Państwowej.

Za przygotowanie uroczystości odpowiedzialna była klasa 2d pod opieką wychowawcy p. Jacka Wiśniewskiego i p. Beaty Bończak, chór szkolny – opiekun p. Dominika Kowalczyk oraz Klub Historyczny im. AK – opiekun p. Joanna Skoneczna- Sałuda.