III MIEJSCE NA II OGÓLNOPOLSKIM FESTIWALU PIOSENKI ROSYJSKIEJ ŁÓDŹ 2012

W czwartek 29 marca 2012 roku uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Chełmońskiego  w Łowiczu brali udział w II OGÓLNOPOLSKIM FESTIWALU PIOSENKI ROSYJSKIEJ – od tradycji do współczesności pod hasłem „С чего начинается родина?”.
Festiwal odbył się w Łodzi w Teatrze Muzycznym. Organizatorem festiwalu było Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego oraz Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie. Wsparcia finansowego udzieliła Fundacja „Русский мир”. Patronat honorowy nad festiwalem objął Ambasador Federacji Rosyjskiej w Rzeczypospolitej Polskiej  oraz Prezydent Miasta Łodzi.

Eliminacje konkursowe rozpoczęły się już w środę rano. Jury, w skład którego wchodzili Polacy i Rosjanie (reżyserowie, nauczyciele akademiccy, profesorowie Akademii Muzycznej w Łodzi oraz członkowie zespołów muzycznych działających na terenie Łodzi) przez dwa dni łącznie wysłuchało 150 uczestników z całej Polski. Na scenie królowały przeboje znanych i lubianych rosyjskich piosenkarek i piosenkarzy np. Pugaczowej, Okudżawy, Wysockiego i innych. Artyści reprezentowali wyjątkowo wysoki poziom umiejętności wokalnych oraz aktorskich. Jury oceniało nie tylko barwę głosu i wymowę, ale również charyzmę, choreografię i umiejętności sceniczne uczniów.

Kolejnym punktem był  koncert gości specjalnych festiwalu – Akademickiej Orkiestry Muzyki Narodów Słowiańskich „Bałałajki” i zespołu muzyki wschodniosłowiańskiej Lech-a-Rus.

Po obradach jury przyszła pora na przedstawienie uczestników konkursu, którzy następnie wystąpili w koncercie galowym. W gronie finalistów znalazł się duet z Łowicza:  Klaudia Jankowska i Kamil Guzek z piosenką „Wastoćnyje skazki” Arasha i rosyjskiego zespołu Bliestiaścije. Na scenie towarzyszyły im tancerki – koleżanki z kl. 1b: Ilona Płuska, Aleksandra Szewczyk, Patrycja Jankowska i Klaudia Szafarowicz (opiekun pani Ewelina Kapusta).

Po zakończeniu koncertu galowego ogłoszono werdykt w trzech kategoriach: „Solista”, „Duet” i „Zespół”. Jury postanowiło przyznać naszym uczniom zaszczytne III miejsce w kategorii „Duety”.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Ponadto w gronie wyróżnionych znalazł się również uczeń kl.1d I LO im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu Adrian Wielec (opiekun pani Dominika Pieścik).

Cieszymy się ogromnie z sukcesów naszych licealistów. Jesteśmy bardzo szczęśliwe, że udało nam się zainteresować młodzież piosenką rosyjską. Zwycięzcom gratulujemy a pozostałych uczniów zachęcamy do udziału we wszystkich  konkursach z języka rosyjskiego, które organizujemy.