Gala Szkoły Dialogu – podsumowanie projektu.

W dniu 08 marca 2016 roku uroczyście podsumowany został projekt edukacyjny realizowany w ramach Forum Dialogu Między Narodami.

13 uczniów klasy 2d, uczestników projektu edukacyjnego realizowanego w ramach Forum Dialogu Między Narodami uczestniczyło w Gali Szkoły Dialogu, która odbyła się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście spotkali się, by poznać osiągnięcia uczestników projektu, dzięki którym przywracana jest pamięć o polskich Żydach. Wszystkim biorącym udział w projekcie, w tym również uczniom naszej szkoły oraz laureatom konkursu dyplomy i nagrody wręczył Przewodniczący Rady Fundacji, Henryk Wujec i Andrzej Folwarczny – Prezes Forum.

Jednym z prowadzących Galę, obok znanego aktora teatralno – telewizyjnego Kacpra Kuszewskiego, był absolwent naszego liceum Jakub Petelewicz – Dyrektor ds. Edukacyjnych, historyk zajmujący się tematyką zagłady Żydów oraz stypendysta United States Holocaust Memorial Museumi w Waszyngtonie oraz Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie. Wśród zaproszonych gości byli m.in.: Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Ambasador Izraela Anna Azari, Wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich oraz wielu przedstawicieli organizacji pozarządowych.
Na Gali przedstawiano krótkie prezentacje, będące podsumowaniem efektów pracy w ramach projektu finalistów i laureatów konkursu, a także piosenki o tematyce żydowskiej wykonywane przez młodzież szkół uczestniczących w projekcie. Podziękowano trenerom projektu, którzy prowadzili warsztaty w szkołach i wspierali swoich podopiecznych. Uczniowie naszej szkoły oprócz zaszczytnego tytułu Szkoły Dialogu otrzymali także zestaw kilkunastu książek, które pozwolą na pogłębienie wiedzy o tematyce żydowskiej.

Spotkanie pokazało jak ważna jest wiedza, zrozumienie i dialog w przełamywaniu barier, niechęci i stereotypów w relacjach polsko – żydowskich. Spotkanie było piękną lekcją tolerancji dla młodych ludzi wobec innej kultury, obyczajów i tradycji.
Ogromne zainteresowanie wśród uczestników uroczystości wzbudzał również gmach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, tutaj nie tylko można było podziwiać piękne sale, ale również bogato zdobione kostiumy, w których występowali artyści na scenach teatru i opery. Wszyscy czuliśmy się naprawdę wyjątkowo.

Młodzieżą opiekowały się: wychowawca klasy pani Alicja Kalińska i nauczycielka historii pani Joanna Skoneczna-Sałuda