Drugie klasy śladami Józefa Chełmońskiego

Dziś uczniowie klas drugich wraz z opiekunami wyruszyli na wycieczkę śladami Józefa Chełmońskiego. Najpierw uczestnicy udali się autokarem do Muzeum Narodowego w Warszawie.

Tam wysłuchali wykładu na temat życia i twórczości patrona naszej szkoły. Poznali … Józia cierpiącego biedę, ekscentryka tekstylnego, ucznia klasy rysunku Gersona marzącego o studiowaniu w Monachium, paryskiego nuworysza, w końcu ojca rodziny osiadłego w Kuklówce.

Kolejnym przystankiem w podróży stał się pałac w Radziejowicach dysponujący bogatą kolekcją dzieł Józefa Chełmońskiego. Dzięki nowoczesnemu systemowi zwiedzania, dającemu każdemu widzowi szansę indywidualnej peregrynacji pośród płócien mistrza, wizyta w radziejowickich komnatach pozostawiła poza wiedzą niezatarte wrażenia estetyczne. Następnie uczestnicy wycieczki wyruszyli na cmentarz w Żelechowie, a więc na miejsce wiecznego spoczynku autora „Babiego lata”. Na grobie malarza złożono kwiaty, zapalono znicze, a zebrani wokół nagrobka wysłuchali krótkiego wspomnienia o artyście. Wycieczka okazała się doskonałą lekcją historii i okazją do zwiedzenia ciekawych miejsc dziedzictwa kulturowego.