„Zbadaj swój DNA”

Dnia 23 marca 2011 roku klasa 2C udała się na warsztaty pt. „Zbadaj swój DNA” do Warszawy. Część uczniów brała udział w ćwiczeniach w BioCentrum Edukacji Naukowej, a część w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Celem zajęć była analiza różnic pomiędzy ludźmi w sekwencji ich DNA. Eksperyment od początku do końca był własnoręcznie przeprowadzony przez uczniów. Uczniowie byli zachwyceni! Jeden z nich przedstawia na czym polegały warsztaty:

Najpierw musieliśmy pozyskać DNA – pobraliśmy komórki nabłonka poprzez wymaz z jamy ustnej. Kolejnym etapem była izolacja DNA z pobranych komórek, a następnie namnożenie interesującego nas fragmentu chromosomu (locus d1S80), wykorzystując metodę PCR. Aby zanalizować produkty PCR musieliśmy najpierw rozdzielić fragmenty DNA poprzez elektroforezę w żelu agarozowym i ich uwidocznienie. W końcu mogliśmy podziwiać efekty naszej pracy – udowodniliśmy, że rzeczywiście różnimy się w sekwencji naszego DNA.
Mimo, że zajęcia trwały ponad 4 godziny zegarowe, to żaden z uczniów nie wydawał się być znudzony, a wręcz przeciwnie! Mieliśmy niepowtarzalną okazję zgłębienia tajemnic własnego DNA oraz zobaczenia go na własne oczy, wykorzystując techniki powszechnie stosowane w badaniach naukowych i biotechnologii oraz posługując się profesjonalnym sprzętem laboratoryjnym.